Prečo si vybrať kondenzačný kotol?

kondezacny kotol

Prečo si vybrať kondenzačný kotol?

Plynové kotly sú malé závesne zariadenia, ktoré sa hodia na vykurovanie domácnosti  alebo priestrannejších objektov.
Vykurovanie vášho rodinného domu alebo prevádzky pomocou plynu je komfortný a ekologický zdroj tepla. Vysoká účinnosť spaľovania plynového kotla znižuje prevádzkové náklady(čím menej tepla odíde do komína, tým viac tepla udržíme doma). Automatická bezúdržbová prevádzka znižuje nutnosť obsluhy a tým ponúka vysoký komfort. Nízka nadobúdacia cena zariadenia v porovnaní s kotlami na biomasu, alebo tepelnými čerpadlami – patrí medzi najlacnejšie a najmenej údržbové zdroje.

Čo potrebujem na kondenzačný kotol?

K použitiu plynového kondenzačného kotla je nutné mať prípojku zemnému plynu, ktorý patrí z fosílnych palív medzi najekologickejšie palivo. Pre tých, ktorí by chceli mať kondenzačný kotol aj bez prípojky zemného plynu existuje riešenie. Kotol je možné pripojiť na propán. Vykurovanie propánom je nákladnejšia investícia, pretože tento typ plynu je nutné bezpečne uskladňovať v zásobníkoch, ktoré sa zvyčajne budujú pri vykurovaných objektoch.

Kondenzacny kotol zima web

Ako funguje kondenzačný kotol?

Pri spaľovaní sa  využíva režim kondenzácie spalín, pričom sa uvoľňuje tzv. Latentné teplo, ktoré by inak bez kondenzácie odišlo nevyužite von komínom. Zjednodušene povedané, ochladená vykurovacia voda, ktorá sa vracia z vykurovacieho systému sa pri vstupe do kotla predhrieva od teploty spalín, čím ich zákonite ochladzuje. Pri teplote vykurovacej vody približne do 55 °C pracuje kotol v kondenzačnom, úspornom režime. Následne je vykurovacia voda v kotle dohriata na požadovanú teplotu. Vzhľadom na kondenzáciu musia byť výmenníky v kondenzačných kotloch vyrobené z antikorózneho materiálu a komínová sústava kotla musí byť tiež odolná voči korózii. Teplota spalín sa pohybuje v rozmedzí 40 – 90 °C. Záleží od teploty vykurovacej vody a využitia kotla. Kondenzačný kotol je vhodný pre všetky druhy vykurovacích systémov. 

Ako funguje plynový kotol?

S čím dokáže kondenzačný kotol pracovať?

Vysoký komfort, ktorý prináša kotol, zďaleka nie je všetko. Efektívnosť využitia je rozsiahla a ponúka komplexné riešenia. Kotly je možne pripojiť ku vykurovacím systémom a dokážu fungovať ako hlavné aj ako záložne tepelné zdroje aj vo väčších komplexných viac palivových systémoch ako napríklad v spolupráci s:
Tepelne čerpadlá
-Solárny ohrev
-Kombinácia s kotlami na tuhé palivá
-Viac okruhové vykurovacie sústavy a iné možné kombinácie.)

kondenzacny kotol schema

Schéma zapojenia kondenzačného kotla do vykurovacej sústavy 

V tejto vykurovacej sústave sa môžu vybrané zariadenia s rôznym zdrojom tepla dopĺňať veľmi inteligentne. Dochádza pri nich k stálemu zabezpečeniu tepla alebo ohrevu TÚV (Teplej úžitkovej vody) v domácnosti. A to tým že ak jedno zo zariadení prestane produkovať teplo kondenzačný kotol ho ihneď nahradí. Pri spojení kombinovaných zariadení, je možne vykurovať vysoko teplotne systémy nad 50°C. Radiátory a nízkoteplotné systémy. Napríklad.: Podlahové alebo stenové kúrenie, kde sa naplno využíva kondenzácia kotla a jeho vyššia účinnosť oproti klasickým kotlom.

Veríme že sme Vám pomohli sa zorientovať v danej problematike. Pripravujeme pre Vás ďalší článok z oblasti vykurovania a výberu správneho kotla a jeho príslušenstva. Nenechajte si újsť ďalší článok, prihláste sa na odber noviniek.