Tepelné čerpadlo v zime

Tepelne cerpadlo v zime ATTACK

Tepelné čerpadlo v zime dokáže fungovať bez problémov aj pri -15 °C

Zima. Ročne obdobie v ktorom hľadáme ten najekonomickejší zdroj vykurovania pre svoj dom. Pri výbere spomedzi všetkých možných druhov zariadení zohľadňujeme viacero faktorov : cenu, možnosť širokého rozšírenia k externým zdrojom tepla, efektivitu zariadenia, komfort – ktorý šetrí čas, dopad na životné prostredie a hlavne nízke prevádzkové náklady.

V tomto článku sa dozviete viac o reálnej prevádzke tepelného čerpadla nainštalovaného na severnom Slovensku, kde teplota počas zimných mesiacov môže klesnúť aj na -20 °C. Povieme si o vlastnostiach tepelného čerpadla, reálnych nákladoch počas zimných mesiacoch a možnej kombinácií zariadení.

Tepelné čerpadlo a jeho vlastnosti

Tepelné čerpadlo vzduch voda typ monoblok ponúka najjednoduchšiu inštaláciu z pomedzi všetkých druhov tepelných čerpadiel.
ATTACK Inverter R32 so sezónnym koeficientom 4,9 je vhodný práve pre novostavby s podlahovým kúrením, kde dokáže bez problémov vykúriť rodinný dom a to až pri teplotách -15°C.
Tepelné čerpadlo ATTACK je zariadenie s dvomi tepelnými zdrojmi:
1. Kompresorový obeh – Jeho aktuálny výkon závisí od vonkajšej teploty.
2. Prídavný elektrický zdroj – Zabudované elektrické vykurovacie teleso, voliteľného výkonu podľa zapojenia od 2 do 6 kW, ktoré zabezpečí dostatok tepelného výkonu v prípade extrémne nízkych vonkajších teplôt (-20°C), ktoré sa môžu krátkodobo vyskytnúť počas zimných mesiacov.

Vnutorna jednotka attack inverter r32
Vonkajsia jednotka tepelne cerpadlo attack inverter r32

Tepelné čerpadlo ATTACK Inverter R32

Do akého typu rodinného domu je vhodné tepelné čerpadlo vzduch-voda?

Tepelné čerpadlo vzduch voda typ monoblok pracuje najefektívnejšie v rodinných domoch s dobrou izoláciou a nízkymi tepelnými stratami. Tepelné čerpadlo vzduch voda je dimenzované hlavne do vykurovacích systémov s navrhovanou teplotou vykurovacej vody do 55°C.
Ideálny vykurovací systém pre tepelné čerpadlo je podlahový systém vykurovania. Pracovať dokáže aj v kombinácií s radiátormi, avšak radiátory musia mať dostatočne veľkú vykurovaciu plochu.
Nenechajte sa zmiasť, ak vám niekto tvrdí, že nízkoteplotné tepelné čerpadlo vzduch voda s chladivom R32 typ monoblok je vhodné ako náhrada do nezatepleného rodinného domu, kde sa prevažne vykuruje radiátormi, ktoré boli so svojim predchádzajúcim zdrojom dimenzované na vyššie teploty vykurovacej vody (70-90°C).

Velko plosne radiatori attack

Radiátor s veľkou teplo výmennou plochou.

tepelne-cerpadlo-podlahovka-attack

Inštalácia podlahového kúrenia.

Tým sa vytvára zlá povesť tepelného čerpadla, ktoré pre tento prípad nebolo dimenzované.
Tepelné čerpadlá sa môžu s výhodou použiť aj pri rekonštrukciách starších domov, avšak musia byť vykonané náležité opatrenia ako – dorobenie kvalitnej izolácie, výmenná okien, prípadne výmena radiátorov s väčšou teplo výmennou plochou.

Tepelne cerpadlo attack dom prestavba

Rodinný dom po rekonštrukcií zateplenia a výmenne okien.

Tepelne cerpadlo ATTACK instalacia cerpadla

Moderná novostavba s tepelným čerpadlo ATTACK Inverter R32.

Prevádzkové náklady tepelného čerpadla

V tomto konkrétnom rodinnom dome na severnom Slovensku s energetickou triedou A0 a podlahovým vykurovaním o rozlohe 140 m2 sú prevádzkové náklady nízke práve vďaka dodržaniu spomenutých podmienok. V rodinnom dome sa vykurovalo elektro kotlom, kde ročná spotreba elektrickej energie bola 11 000 kWh. Po inštalácií  tepelného čerpadla spotreba elektrickej energie klesla na 5000 kWh a po prvom roku majitelia dostali po vyúčtovaní nákladov preplatok vo výške 750 €. Momentálne zálohové platby za tepelné čerpadlo predstavujú 87 € mesačne.

elektrina spotreba tepelne cerpadlo attack
elektrina spotreba tepelne cerpadlo attack-2

S akými zariadeniami je možné kombinovať tepelné čerpadlo?

 • Alternatívny zdroj tepla
  Tepelné čerpadlo môžete kombinovať s rôznymi zdrojmi tepla. Kotly na biomasu, kotly na plyn alebo termické slnečné kolektory.
 • Fotovoltické panely
  Fotovoltické panely môžu dodávať elektrickú energiu aj tepelnému čerpadlu v každom ročnom období. V ročných obdobiach ako jar, leto, jeseň v závislosti veľkosti fotovoltického systému dokáže pokryť potrebu elektrickej energie a získavať tak energiu zo slnka prakticky zdarma.
  V zimných mesiacoch výkon fotovoltických panelov závisí hlavne od slnečného svitu, ktorý má výrazne nižšiu intenzitu ako v letných mesiacoch, samozrejme za podmienky, že fovoltické panely nie sú pokryté snehovou pokrývkou. Vhodne navrhnutý fotovoltický systém dokáže pokryť určitú časť spotreby elektrickej energie potrebnej napríklad aj na pohon tepelného čerpadla.
Fotovolticke panely attack heating

Fotovoltické panely

fotovoltickepanely_tepelne cerpadlo attack

Panely môžu dodávať elektrickú energiu aj tepelnému čerpadlu.

 • Fancoil jednotky
  Obrovskou výhodou oproti iným zdrojom tepla je možnosť pripojiť tepelné čerpadlo k fancoil jednotkám, ktoré dokážu počas letných mesiacoch aj chladiť a v zimných mesiacoch vykurovať. V dome je tak zachovaná komfortná teplota po celý rok.
Tepelne cerpadlo inverter vzduch voda chladenie

Mobilná aplikácia ATTACK Heating v režime chladenia.

Tepelne cerpadlo inverter vzduch voda -zapojenie-zima

Vykurovanie fancoil jednotkami s tepelným čerpadlom ATTACK Inverter R32.

Pozrite si video tepelného čerpadla ATTACK na severnom Slovensku

Spoľahlivosť a dlhú životnosť garantuje 5 ročná záruka na zariadenie a 7 ročná záruka na kompresor. Vďaka tichej prevádzke a vysokému komfortu používania prostredníctvom mobilnej aplikácie sa tepelné čerpadlo ATTACK Inverter R32 stáva nenápadným zdrojom tepla a chladu po celý rok.

Veríme, že sme Vám pomohli sa zorientovať v danej problematike. Pripravujeme pre Vás ďalší článok z oblasti vykurovania a výberu správneho zariadenia a jeho príslušenstva. Nenechajte si ujsť ďalší článok, prihláste sa na odber noviniek.