Správne čistenie kotla na tuhé palivo

Ako vycistit kotol

Ako správne vyčistiť kotol na tuhé palivo?

Kotol, ktorý nám dodáva teplo a pohodlie domova a to hlavne počas zimných mesiacov potrebuje tiež správnu a pravidelnú údržbu. Každodenným používaním kotla sa vytvára prach, sadze a decht, ktoré je nutné očistiť. V tomto článku sa dozviete prečo je čistenie kotla dôležite, čo hrozí ak kotol zanedbáte a ako postupovať pri čistení rôznych druhov kotlov.

Prečo je dôležité vyčistiť kotol?

Nečistenie a zanedbaná údržba kotla môže mať za následok hlavne zníženú účinnosť niekedy až o 25 percent. Zníženie účinnosti znamená, vyššie náklady na prevádzku a častejšie kúrenie. V horšom prípade nečistením kotla sa vnútro zadechtuje tak, že kotol môže stratiť životnosť o niekoľko rokov.
Názorne príklady zanedbaného čistenia:

ako cistit kotol1

Znečistené turbulátory dechtom

ako cistit kotol2

Znečistený výmenník dechtom

ako cistit kotol3

Znečistená časť ventilátora

Čo potrebujem na čistenie?

Čistenie kotla nie je nič zložité a zvládne ho každý. Pri čistení použijeme jednoduché nástroje: drôtená kefa, kutáč, zberná lopatka a popolník na vynesenie popola. Doba čistenia môže byť 5 minút záleží od znečistenia.

ako vycistit kotol sada cistenia

Ako postupovať pri vyčistení?

V prvom rade počkáme kým kotol vychladne. Proces čistenia s originálnym príslušenstvom nám môže zabrať cca 5 minút. Kotly na tuhé paliva môžeme podľa čistenia rozdeliť do troch skupín.

Kotol na drevo

Začíname čistením nakladacej komory. Očistime bočné strany komory a pomocou kutáča a popol zhrnieme cez trysku do popolníkovej časti. Zo spodnej popolníkovej časti popol vyhrnieme popol pomocou zbernej lopatky do zbernej nádoby. Nezabudneme očistiť bočné priestory vedľa popolníka.
Turbulátory a spodnú časť pod výmenníkom čistíme 1x za 3 dni prípadne záleží od intenzity používania.

ako cistit kotol kutac
ako cistit kotol_zberna_lopatka
ako cistit kotol spodna_cast_priestor
ako cistit kotol paka
ako cistit kotol spodny_priestor

Kombinovaný kotol

Pri tomto type kotla v ktorom je možné používať oba druhý palív ( drevo alebo pelety ) prebieha čistenie takmer rovnako. Pri prevádzke na pelety však nie je nutné čistiť horák. Automatický horák Pellet burner sa po dohorení očistí sám vysunutím a zasunutím roštu. Pri spaľovaní peliet je popol jemnejší ako pri spaľovaní dreva.

ako cistit kotol horak zasunuty

Peletový kotol

Kotol na pelety si vyžaduje minimálne nároky na čistenie. Proces čistenia je plne automatický. Systém automatického čistenia je vybavený šnekový dopravníkom, a turbulátormi, ktoré zabezpečujú čistotu rúrového výmenníka. Peletový horák Pellet burner sa opäť ako pri kombinovanom kotle čistí automaticky. Popol z popolníkoveho priestoru je dopravovaný šnekový dopravníkom do výnosného boxu, obsah popolníka vysypeme v závislosti od prevádzky kotla.

snekovy_dopravnik
turbulatori_pellet30
peletovy_kotol_popolnik
popolnik_pelet_30

Správne vyčistený kotol

Dbajte na pravidelné čistenie svojho kotla. Čistenie stojí len niekoľko minút vášho času a môže vás zachrániť pred problémami, ktoré sme spomenuli v článku alebo môže dôjsť k úplnému zničeniu kotla. Pri závažnom probléme neváhajte kontaktovať svojho servisného partnera.

ako vycistit kotol_hotovo_vrchna_cast
ako vycistit kotol_hotovo_spodna_cast

Veríme že sme Vám pomohli sa zorientovať v danej problematike. Pripravujeme pre Vás ďalší článok z oblasti vykurovania a výberu správneho zariadenia a jeho príslušenstva. Nenechajte si újsť ďalší článok, prihláste sa na odber noviniek.